A hajunk mennyisége és minősége számtalan tényezőtől függ. A hajhullás örökletes tényezőkön is múlhat, de magát a kopaszodást nem lehet örökölni, csak a hajlamot. A hajhullás legtöbbször csak átmeneti, időszakos terhelés, betegség, gyulladás vagy vitaminhiány következménye.
A hajhullás okai
Alapvetően öt eredet különböztethető meg:
- tápanyaghiányhoz kapcsolható,
- mérgezéses/terheléses,
- nem autoimmun gyulladáshoz köthető,
- autoimmun eredetű,
- hormonális okok.
- A hajhullás egyik leggyakoribb oka a tápanyag hiány.
Ezt okozhatja egyszerűen a nem megfelelő tápanyag bevitel vagy a vékonybél felszívódási zavara is.
- Külső és belső terhelés-mérgezés esetén az évek alatt a szervezetben, a fejbőrben felhalmozódó vegyi anyagokra kell leginkább gondolni, amelyek bejutnak a hajhagymákba.
- A nem autoimmun gyulladáshoz köthető hajhullás alapja a szervezetben megbúvó gyulladásos góc, amelyet sokszor nem egyszerű kimutatni. Góckutatás szükséges hozzá, melynek egyik legátfogóbb és leggyorsabb vizsgálata az infravizsgálat, azaz a hőtérkép.
- Az autoimmun betegséget legbiztosabban a vérben jelenlevő antinukleáris antitestek (ANA, ENA) jelenléte mutatja meg. Leginkább foltos hajvesztést okozhat.
- Az ösztrogén dominancia esetén a petefészek funkciója nem megfelelő és ezáltal felborul az addig egyensúlyban lévő ösztrogén és progeszteron hormonok aránya, azaz relatív ösztrogén többlet, ösztrogén dominancia alakul ki.
Premenopauzában – 40-50 éves kor között – a petefészkek fokozódó leállása miatt egyre kevesebb ösztrogént és progeszteront termel, de sajnos nem azonos mértékben csökken ezen hormonok termelése. Mivel a progeszteron termelés csökken hamarabb és nagyobb mértékben, ezáltal ebben az életperiódusban is kisebb-nagyobb ösztrogén dominanciával lehet számolni. Előjelzője lehet ennek a folyamatnak a hajszálak elvékonyodása, a haj jelentős megritkulása.
A menopauza állapotában a petefészek leáll, a méh megpihen. A menopauza egy hormonálisan egyensúlyban lévő testben szinte észrevétlenül zajlik, míg egy ösztrogén túltengéses szervezetben a következő tüneteket produkálhatja:
-
- alhas megnagyobbodása,
- szorulás,
- ciszta,
- vérrögképződés,
- szorongás, ingerlékenység,
- krónikus fáradtság,
- sírhatnék érzés, magányosság, haszontalanság érzése,
- hőhullámok,
- mióma,
- súlygyarapodás,
- ízületi fájdalmak,
- arc kiszőrösödése,
- pajzsmirigy-alulműködés,
- bőrszárazság,
- májfoltok,
- hajhullás, fejtetői kopaszodás, erős hajritkulás.