Premenstruációs szindróma/PMS
A menstruációs ciklussal együtt járó hormonális változások a legtöbb nőnél enyhe szubjektív tüneteket okozhatnak, de ezek az életmódot, aktivitást nem befolyásolják. A menzesz körüli időszakban azonban kifejezett panaszok jelentkezhetnek, amelyek akár a normál életvitelt is akadályozhatják.
A menstruáció előtti napokban jelentkező, igen változatos tünetegyüttes összefoglaló neve a premenstruális szindróma (PMS). A premenstruális kifejezés a tünetetek jelentkezésének időpontját jelöli: a panaszok a menstruációt megelőző időszakban a legkifejezettebbek, a vérzés jelentkezésekor csökkenek.
Elkülönítendő ez a fájdalmas havivérzéstől (dysmenorrhoea), amikor a menzesz előtti napok tünetmentesek, ugyanakkor a menstruációt kifejezett alhasi fájdalom, görcsök kísérik. (Bár tudnunk kell, hogy közösek a gyökereik, azaz a hormonális háttér eltérései – relatív ösztrogén túlsúlyos állapot!) A vérzést megelőző napok kellemetlen kísérőjeleit már régóta ismerjük, maga a premenstruális szindróma (PMS) kifejezés pedig Katharina Dalton doktornő nevéhez fűződik.
Táplálkozási tényezők közül a szénhidrát anyagcsere zavara, vitaminhiány, elsősorban a B6 vitamin csökkent szintje lehetnek társult oki tényezők. Alkohol fogyasztása súlyosbítja a tüneteket.
Milyen tüneteket okozhat?
A premenstruális szindróma tünetei igen változatosak.
A testi tüneteket fejfájás, szédülés, izom- és izületi fájdalmak, mellfeszülés vezetik. Álmatlanság éppúgy előfordulhat, mint aluszékonyság. A ciklus második felében termelődő hormonok hatásával függhet össze a mellfeszülés, a végtagok duzzanata, a haspuffadás, az átmeneti testsúlygyarapodás.
A pszichés tünetek közül az ingerlékenység, feszültség, fáradékonyság, lehangoltság uralhatják a képet. Általánosan jellemző az érzelmi labilitás, az indokolatlan, túlzott érzelmi reakció. Egyeseknél a premenstruális szindróma alig észlelhető hangulatváltozást okoz, míg mások viselkedése feltűnően megváltozik, s ezeket a változásokat néha környezetük igen nehezen viseli, így a premenstruális szindróma nemritkán családi, munkahelyi veszekedések kiindulópontjává válik. Mindez fordítva is igaz lehet: a nem megfelelően működő párkapcsolatban a nő gyakran a premenstruális szindróma tüneteibe “menekülhet”.
MINDEN ESETBEN HORMONÁLIS KIVIZSGÁLÁSRA VAN SZÜKSÉG, A MEGFELELŐ, NEM FELTÉTLEN GYÓGYSZERES KEZELÉS BEÁLLÍTÁSÁHOZ
Az alkalmazott kezelést megelőzően elsődleges a progeszteron/ösztrogén arány meghatározása és ezen eredmény függvényében további nőgyógyászati és endokrinológia hormonok kivizsgálása. A hormonok vizsgálatának időpontja az adott személy ciklusától függ és soha nem a laboreredményen kapott referencia érték alapján határozzuk meg, hogy egy hormon jó vagy rossz, minden esetben azok arányát, egymásra gyakorolt hatását kell nézni.
E módszerekről és az alkalmazás lehetőségéről személyesen kaphat felvilágosítást – előzetes időpontegyeztetés (+36 70/23 89 689) alapján.