Endometriózis
Az endometriózis (latinul: endometriosis) döntően a reproduktív korban lévő nőket érintő, sajnos számos szempontból mind a mai napig nem teljesen tisztázott természetű kórkép.
Az endometrium a méh üregének belső rétege, amely a menstruációs ciklus alatt fokozatosan megvastagszik, majd a menzesz – havi vérzés – alkalmával lelökődik. Endometriózisban ilyen méhnyálkahártya található a szervezet más részein is, a méh üregén kívül. A kóros helyen lévő méhnyálkahártya szigetek okozhatnak alhasi fájdalmakat, meddőséget és más problémákat is.
Elvileg a szervezet bármely részén előfordulhatnak, azonban mégis van néhány olyan hely a hasüregben, ahol különösen gyakran alakulnak ki. Ilyen hely a kismedencei hashártya, a petefészek, a petevezető, a méh külső felszíne vagy a méhfal izomrétege, és a hasüreg legmélyebb pontja (Douglas űr). Ritkábban jelentkeznek a húgyhólyagban, a beleken, a köldökben vagy a külső nemi szerveken. Egészen kivételesen a hasüregen kívül is előfordulhatnak ilyen méhnyálkahártya szigetek.
Az endometriózis lényege tehát, hogy a szervezetben egyébként normálisan meglévő szövet kóros helyen található. Ezek a méhnyálkahártya szigetek ugyanúgy reagálnak a női szervezetben végbemenő hormonális változásokra, mint maga a rendes helyén lévő endometrium. A menzeszhez közeledve megnagyobbodnak, bevérzések keletkezhetnek bennük, így különböző méretű tömlők alakulhatnak ki. Bizonyos esetekben ezek a tömlők megrepednek, tartalmuk szétkenődik a hasüregben. Így egyrészt tovaterjed az endometriózis, másrészt a tömlők tartalma a környező szervek között összenövéseket hoz létre, számos problémát okozva ezzel.
Az endometriózis kialakulásának több lehetséges magyarázata van, egy biztos azonban, hogy minden esetben túlzott ösztrogén hatás áll fenn. Emellett azonban a lelki (pszichoszomatikus) faktorokat, illetve más nőgyógyászati/endokrinológia hormonokat sem hagyhatunk figyelmen kívül!
Milyen tüneteket okozhat?
Az endometriózis leggyakoribb tünete a fájdalmas/görcsös menstruáció. Az alhasi fájdalom/görcs különösen erős lehet közvetlenül a menzeszt megelőzően, illetve menzesz alatt, valamint a fájdalom jelentkezhet közösülés közben is.
Szintén gyakori a vérzészavar és a meddőség. Ugyanakkor tudni kell, hogy az endometriózis semmiképpen nem jelent egyúttal meddőséget is, a két kórkép viszonya ennél sokkal bonyolultabb. A betegségben szenvedők 30-40%-ánál probléma a meddőség, ugyanakkor a gyermektelenségnek sok egyéb oka is lehet.
A további tüneteket befolyásolja a méhnyálkahártya szigetek elhelyezkedése: a belek közelében lévő elváltozások például bélműködési zavart, székrekedést, esetleg véres székletet okozhatnak. A panaszokra általánosságban jellemző, hogy erősségük összefüggést mutat a menstruációs ciklussal: menzesz alatt és közvetlenül előtte erősebbek. A fájdalom mértéke nem feltétlenül áll arányban az endometriózis kiterjedésével. Néha egészen apró elváltozás okoz komoly panaszokat, máskor jelentős endometriózis mellett is teljesen panaszmentes a páciens.
Endometriózis kezelése
Jelenleg a legtöbb orvos a hormonális eltérések okozta problémákra gyógyszeres és a műtétes kezelést alkalmaz. A gyógyszeres terápiába tartoznak a fájdalomcsillapítók, görcsoldók, illetve a különböző szintetikus hormonkészítmények. Sajnos azonban a gyógyszeres kezeléseknek nagyon komoly mellékhatásai lehetnek és a fogamzásgátló tabletta adása sem jelent csak átmeneti, úgymond „álmegoldást”, mivel azzal is csak a tüneteket fedik el, a problémát meg nem oldják, ráadásul a legtöbb fogamzásgátló tabletta ösztrogén túlsúlyos, így csak a mélyben tovább rontja a problémát és az abbahagyást követően, a tünetek azonnal, hatványozottan fognak visszatérni.
A szintetikus, gyógyszeres progeszteron adása már elvileg jó irány lenne, de az sajnos nem tud tartós hormonegyensúly kiegyenlítődést kialakítani, mivel nem tud beépülni és nem tudja segíteni a felesleges ösztrogén távozását a szervezetből, így az alapállapot oki gyógyítására sajnos nem alkalmas.
A műtétes kezelés lényege a kóros területek eltávolítása. Ez ma már sok esetben nem jelent hasmetszéssel járó nagyműtétet, gyakran hastükrözés útján is elvégezhető. Súlyosabb vagy szövődményes esetekben a hasműtét a választandó út. A műtéti kezelés hátránya – a szokásos műtéti szövődmények lehetőségén túl – viszont, hogy egyrészt nem fér hozzá minden endometriózisos szigethez (pl. a hashártya alatt megbúvó szigetek), másrészt a húgyhólyagon és a bélfalon megtapadt endometriózisos nyálkahártyát nem lehet elégetni a húgyhólyag és a bélfal átlyukadásának a veszélye miatt. Vannak természetesen olyan esetek, amikor a műtéti megoldás elkerülhetetlen egy csokoládé ciszta vagy pl. bél érintettség esetén, de a hormonális kivizsgálás minden esetben elengedhetetlen. Mivel a műtét csak a hormonális eltérés okozta következményt (azaz az endometriózist) szünteti meg, az azt kiváltó okot nem, és így akkor a hormonrendszer rendbetétele nélkül a betegség ki fog újulni.
Az endometriózis egy hormonális eltérés okozta következmény!
MINDEN ESETBEN TELJESKÖRŰ HORMONÁLIS KIVIZSGÁLÁSRA VAN SZÜKSÉG ÉS AZ ELTÉRÉST KIVÁLTÓ OKOKAT KELL KEZELNI.
Az alkalmazott kezelést megelőzően elsődleges a progeszteron/ösztrogén arány meghatározása és ezen eredmény függvényében további nőgyógyászati és endokrinológiai hormonok kivizsgálása. A hormonok vizsgálatának időpontja az adott személy ciklusától függ és soha nem a laboreredményen kapott referencia érték alapján határozzuk meg, hogy egy hormon jó vagy rossz, minden esetben azok arányát, egymásra gyakorolt hatását kell nézni.
E módszerekről és az alkalmazás lehetőségéről személyesen kaphat felvilágosítást – előzetes időpontegyeztetés (+36 70/23 89 689) alapján.