Mellcsomó, mellciszta, fibrocisztás mellek, mellfájdalom
Ezen betegségek többnyire a mellek csomósságával és diszkomfort tünetekkel járnak egyik vagy másik mellben, időnként pedig a diszkomfort tünet fájdalomig fokozódhat. Ezek relatíve gyakori elváltozások, többnyire jóindulatúak. A mellek fibrocisztás elváltozása a leggyakoribb, és a hölgyek közel 60%-át érinti, zömmel a 30-50 év közötti korosztályt. Súlyosságában széles skálán mozoghatnak a tünetek. Menopauza után általában visszafejlődik.
A fibrocisztás mellek lehetnek fájdalommentesek, vagy csak minimális érzékenységgel bírók. A tünetek sokszor csak a menstruáció előtti időszakra korlátozódnak. Legtöbbször önálló csomó külön nem tapintható ilyen esetben, ugyanakkor vannak hölgyek, akiknek kifejezetten fájdalmas mindkét mellük, és tele van kisebb-nagyobb csomókkal. Rendkívül változatos lehet a kép, de többnyire mindkét mellet szimmetrikusan érinti. Elsősorban a 30 év feletti hölgyek betegsége. Az évek alatt összegződő hormonális eltérések, és azok következtében megváltozott mell szerkezet eredményezi ezt az állapot. Ez a betegség a mellmirigyeket érinti, amelyek élettani feladata a tejtermelés biztosítása a szülés után. A mirigyek pedig a mell zsírszövetébe ágyazottan helyezkednek el.
A fibrocisztás mellbetegség kialakulásában a legjelentősebb ok a hormonális változások szabálytalansága, a hormonegyensúly zavar. A legjelentősebb női hormonok az ösztrogén és a progeszteron, amelyek a mellmirigyek növekedését és gyarapodását okozzák. Ezen kívül még néhány hormon eltérése szintén hozzájárul a fibrocisztás mellbetegség kialakulásához. Ilyen hormonok a prolaktin, a növekedési hormon, az inzulin és a pajzsmirigy hormonok. Ezeken kívül a mell szöveteiben is termelődnek olyan hormonszerű vegyületek, amelyek a mellmirigyek működésének a szabályozásában részt vesznek, és ezek működési zavara szintén hozzájárulhat a fibrocisztás mellszerkezet kialakulásához. Ráadásul a hormonokkal való kapcsolatuk is nagyon bonyolult. Tehát meglehetősen összetett a működés, és ehhez társulnak még különböző immunrendszeri sejtek, hogy a ciklikus sejtátalakulások szükségtelen maradványait eltakarítsák.
Amennyiben nem termékenyül meg a petesejt és nincs szülés utáni tejtermelődést kiváltó neuroendokrin hatás, úgy a normál ciklus során a tejmirigyekben minimális mennyiségben termelődő váladék a legtöbbször gond nélkül felszívódik. Fibrocisztás mellekben azonban ez a felszívódás különböző okok miatt zavart szenvedhet, így a váladék a mirigyek belsejében felgyülemlik és kisebb-nagyobb cisztává formálódik, mellciszta alakul ki. Hormonális hatásra a váladék mennyisége megnő, és így már nagyobb, kitapintható és érzékeny ciszták alakulhatnak ki.
A mellbetegségek gyógyításánál mindig az egyéni állapotnak megfelelő kezelést kell kialakítani:
- Fájdalmas tünetek enyhítése: megfelelő méretű melltartó viselésével akár éjszaka is, emellett nem-szteroid (aspirin, ibuprofen és naproxen hatóanyag tartalmú) gyulladáscsökkentő fájdalomcsillapítók adhatók.
- Jótékony hatású lehet néhány vitamin pótlása, úgy mint C, E, B6 és A vitaminok.
- Sok hölgy kedvező hatásról számolt be Kankalin olajjal történő mell kezelése kapcsán.
- A hormonális eltérések kezeléséhez pontos hormonrendszeri kivizsgálás után egyénre szabott kezelési stratégiát kell felállítani. A kezelésnek összetettnek kell lenni, beleértve a női hormonok, szükség szerint a pajzsmirigy hormonok, a mellékvese funkció és az inzulin háztartás esetleges eltéréseinek a helyreállítását.
MINDEN ESETBEN TELJESKÖRŰ HORMONÁLIS KIVIZSGÁLÁSRA VAN SZÜKSÉG ÉS AZ ELTÉRÉST KIVÁLTÓ OKOKAT KELL KEZELNI.
Az alkalmazott kezelést megelőzően elsődleges a progeszteron/ösztrogén arány meghatározása és ezen eredmény függvényében további nőgyógyászati és endokrinológiai hormonok kivizsgálása. A hormonok vizsgálatának időpontja az adott személy ciklusától függ és soha nem a laboreredményen kapott referencia érték alapján határozzuk meg, hogy egy hormon jó vagy rossz, minden esetben azok arányát, egymásra gyakorolt hatását kell nézni.
E módszerekről és az alkalmazás lehetőségéről személyesen kaphat felvilágosítást – előzetes időpontegyeztetés (+36 70/23 89 689) alapján.