Rohanó világunkban az egyik legnagyobb kihívást az jelenti, hogy ne idegeskedjünk. Egyre több inger ér minket, melyekre gyorsan kell reagálni, de leginkább sokat “stresszelünk”. Mindennek pedig egész szervezetünkre nézve negatív hatásai vannak, felborítja természetes egyensúlyunkat és különböző egészségügyi kihívásokhoz vezet. Nem kivétel ez alól a női ciklus felborulása sem, hiszen folyamatosan tapasztaljuk, hogy egyre növekszik a női nemi problémák száma.
Mi is valójában a stressz?
A stressz eredetileg a szervezetnek az ingerekre adott, nem specifikus válaszát jelölő orvosi szakkifejezés. Mai értelmében jelentése nagyjából „folyamatos feszültség” vagy „tartós idegesség”, mely rendszerint egy vagy több állandó negatív ingerre adott tartós válaszreakció a szervezet részéről.
Ez hosszú távon veszélyt jelent, mert a szervezet priorizál és elsődleges feladatának tekinti a veszély elhárítását, a stressz legyőzését. Minden más tevékenység csak másodlagossá válik.
Ezt a kortizol nevű anti-stresszhormon segítségével teszi, melynek feladata egyrészt, hogy minden mozdítható energiaforrást aktiváljon, hogy azt a lehető leggyorsabban felhasználhassuk, így okozhat például inzulinrezisztenciát.
Továbbá a kevésbé lényeges aktivitásokat, mint pl. az immunrendszer működése vagy a nemi működés, csökkenti.
A női szervezetben stressz közben nő a prolaktin szint. A megnövekedett prolaktin szint meggátolja a tüszőérés-tüszőrepedést, hogy ne jöhessen létre újabb fogamzás.
A tartós stressz esetén a szervezet tudja, hogy nem alkalmas az időpont a várandóssághoz, ezért a prolaktin szint növelésével blokkolja a tüszőérés, tüszőrepedés folyamatát.
Miért jelent ez problémát?
A ciklus első felében felépül a méhben méhnyálkahártya és a petefészekben megérik a tüsző. Ilyenkor a női szervezetben az ösztrogén nevű hormon van túlsúlyban, ő a nagy „építő”, ami elsősorban a sejtburjánzásért felelős. Neki köszönhetjük például az elsődleges női jegyek kialakulását, mint a mell növekedése. Emellett pedig számos más fontos szerepe is van szervezetünkben.
A ciklus közepén megtörténik a tüszőrepedés, azaz az ovuláció. Ilyenkor a megrepedt tüsző helyén létrejön a sárgatest, amely megkezdi a progeszteron termelést.
A progeszteron másik fontos hormonunk, mely a méhnyálkahártya minőségi átalakításáért felel. Alapvetően fontos megfelelő mennyiségű jelenléte ahhoz, hogy a várandósság létrejöhessen. De ezen túlmenően a progeszteron is rendelkezik számos más funkcióval a szervezetünkben.
A két fent említett hormon egyensúlya a női egészség alapját jelenti. Ha ez megborul, és az ösztrogén túlsúlyba kerül a progeszteronnal szemben, a túlzott ösztrogén felhalmozódás, vagy esetleg az elégtelen progeszteron termelődés miatt, akkor ösztrogén dominanciáról beszélünk, ami a női nemi problémák (miómák, ciszták, endometriózis, meddőség) alapját képezi.
Tehát a stressz hatására a tüszőrepedés nem történik meg. Ennek az állapotnak a tartós fennállása egyenes út az ösztrogén dominanciához, ami pedig borítja a női szervezet egészségét.
Az elsődleges dolog ebben az esetben a lelki-mentális tényezők feltárása és megoldása, a stresszkezelés elsajátítása, a különböző ingerekre adott reakcióink megválasztása.
Fontos, megtalálni a teljes egyensúlyt fizikális, mentális és lelki oldalon is.